Kameralı Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti, 2009 yılından beri Hazel Tesisat tarafından uygulanan su kaçağı tespiti yöntemlerinden biridir. Hazel Tesisat, kamerayla kaçak su tespiti ile su kaçak tespitini deneme yanılma yöntemi ile değil, kesin yöntemlerle tespit etmektedir.

Su Kaçağının Nedenleri?

  • Kullanılan malzeme kalitesiz olursa, pimaş borusu döşendiği sırada çatlayabilmektedir. Pimaş borusunu döşeyen ustalar bu çatlağı fark etmezlerse, pimaş borusunu çatlak şekilde döşerler. Pimaş borusu kullanılmaya başlandığı zaman, pimaş borusundaki çatlaktan su kaçağı meydana gelir.
  • Ana gider hatlarında, yine malzemenin kalitesiz olmasından dolayı, boru üstündeki toprağın ağırlığına dayanamayan boru, kırılır. Kırılma sonucu su kaçağı meydana gelir, bazen de boru içine toprak dolar ve tıkanıklığa sebep olur.
  • Eviniz tadilat halindeyse, duvarlara veya zemine çakılan bir çivi veya vida pimaş borularına denk gelebilir. Boruya denk gelen çivi veya vida boruyu delinebilir. Borunun çivi tarafından delindiği uzun süre fark edilmeyebilir. Çividen dolayı delinen pimaş borusunda zamanla su kaçağı meydana gelir.
  • Bir diğer su kaçağının sebebi usta hatalarından kaynaklanır. Pimaş borularını döşeyen ustalar, bazen ek yerlerindeki contaları takmazlar. Conta olmadığı zaman, ek yerlerinde su sızıntısı meydana gelebilir.
  • Ana gider hatları ile logar kuyuları arasında bulunan logar boruları, bazen künk borularıyla döşenir. Künk boruları, betondan yapıldığı için ek yerlerinde conta bulunmaz. Bu nedenle, borular ek yapılırken çok dikkat edilmelidir. Aralarında açıklık kalması durumunda, su kaçağı da kaçınılmaz olur.

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti

Pimaş borularında meydana gelen su kaçakları, kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilmektedir. Kameralı görüntüleme cihazı, pimaş borularının içine sürülür. 20 metre kablo uzunluğuna sahip kamera kablosu, boru içinde ilerlerken görüntüleri monitöre aktarır. Kameralı görüntüleme cihazının kamerasının olduğu kısımda aydınlatmayı sağlamak için LED bulunmaktadır. Bu sayede, karanlık olan pimaş borusunun içi aydınlanır.

Bilgisayarlı su kaçağı tespiti yapılabilmesi için sadece kamaralı görüntüleme cihazı kullanılması yeterli değildir. Kameralı görüntüleme cihazını kullanan personelin deneyimli olması şarttır. Aksi halde, kameralı görüntüleme cihazını kullanan personel, cihazın monitöre yansıttığı görüntüleri yorumlaması mümkün değildir ve kamera ile su kaçak tespiti işlemi çok daha uzun sürebilir. Hazel Tesisat bünyesindeki bütün personeller eğitimli ve deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Görüntülü su kaçak tespiti işlemlerini en kısa sürede ve kesin olarak tespit etmektedir.

Su Kaçak Tespitinde Kullanılan Diğer Cihazlar

Bilgisayarlı su kaçak tespiti işlemi sadece pimaş borularında uygulanan bir yöntemdir. Firmamız, temiz su boruları ve kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları için farklı cihazlar kullanmaktadır.

Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

Su kaçak tespit işleminden en çok kullandığımız cihazlardan biri akustik dinleme cihazıdır. Özellikle temiz su tesisatında kullanılan bu cihaz, su kaçağını dinleyerek yerini tespit etmekte kullanılır.

Cihazda, sesi algılamaya yarayan prop bulunur. Prop bir nevi mikrofon görevi görmektedir. Prop tarafından algılanan sesler, akustik dinleme cihazının kulaklığına aktarılır. Akustik dinleme cihazının kulaklığı özel olarak tasarlanmıştır. Dış sesleri tamamen yalıtma özelliğine sahiptir. Kulaklık, proptan gelen seslere karşı duyarlıdır.

Temiz su tesisatında su kaçağı olduğundan şüpheleniliyorsa, öncelikle tesisat borularındaki suyun basıncı yükseltilip, basınçölçer ile kontrol edilir. Basınçölçerde basınç düşmesi tespit edilirse, su kaçağı olduğu kesin olarak belirlenmiş olur.

Su kaçağının varlığı kesin olarak tespit edildikten sonra, akustik dinleme cihazı ile kaçağın olduğu yer tespit edilmeye çalışılır. Tesisat borularındaki su kaçağı çok az miktardaysa ve akustik dinleme cihazı ile zor duyuluyorsa, tesisat borularındaki suyun basıncı arttırılır. Böylece akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla duyulması sağlanır.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespit edildikten sonra lokal tamirat yapılır. Tek bir fayans, kırılmadan sökülür. Boru tamir edilir ve tekrar fayans yerine takılır.

Termal Kamera ile Su Kaçağı Tespiti

Termal kamera ile kalorifer borularındaki su kaçakları tespit edilir. Termal kamera sıcak olan cisimlere karşı duyarlıdır. Kalorifer borularında da sıcak su aktığı için termal kamera ile rahatlıkla görülmektedir.

Kalorifer boruları, termal kamera ile düz bir hat şeklinde görülürken su kaçağının olduğu kısımda dağınık görülür. Kalorifer borularının; parkenin altından, fayansın altından veya duvarın içinden geçmesi hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Termal kamera sayesinde görünür hale gelmektedir.

Kalorifer borularındaki su kaçaklarını tespit etmekte termal kamera kullanılmadığı zamanlarda olmaktadır. İlaçla su kaçağı tamiri yapılabilmesi mümkündür. Hazel Tesisat tarafından kullanılan su kaçak tamir ilacı, kalorifer tesisat sistemi içine dökülür. Kombinin yaklaşık olarak 2 saat çalışması, kalorifer borularındaki bütün çatlakların onarılması için yeterli bir süredir. Kullanılan ilaç aynı zamanda koruyucu özelliğe de sahiptir. Uzun süre kalorifer borularının korunmasına katkı sağlar ve hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Kullandığımız su kaçak tamir ilacı sadece ufak su kaçakları için kullanılmaktadır. Daha büyük sorunlarda termal kamera kullanılarak su kaçağı tespit edilir ve onarımı gerçekleştirilir.

Nemölçer Cihazı

Nemölçer cihazı, yardımcı bir cihazdır. Nem yoğunluğunun fazla olduğu noktanın tespiti için kullanılır. Böylece odaklanılması gereken bölge çabucak tespit edilir.

Nemölçer cihazı, duvarın 3 cm içine kadar olan nemi ölçebilmektedir. Duvar içinden geçen tesisat borularında su kaçağı varsa, suyun meydana getirdiği nem, nemölçer tarafından algılanır. Böylece personelimizin o bölgeye yoğunlaşması sağlanır.

Kendim Su Kaçağını Nasıl Tespit Edebilirim?

Evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikle su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğunu bulmanız gerekir.

  • Öncelikle, dairenize ait ana su vanasını kapatın
  • Birkaç saat sonra su kaçağı olan yerde su sızıntısı devam ediyorsa, temiz su tesisatınızda su kaçağı olduğu söylenebilir.
  • Temiz su tesisatınızda sorun yoksa tuvalet ve lavaboları bir süre kullanmayınız.
  • Lavabo ve tuvaleti kullanmadığınız süre sonunda, su kaçağı olan yerde su sızıntısı kesilirse, su kaçağı pimaş hattınızda olduğu söylenebilir.
  • Kalorifer tesisatındaki su kaçaklarında ise; kombi altındaki vanaların kapatılması gerekir. Kombi altındaki vanalar kapatıldıktan sonra su kaçağı kesilirse kalorifer tesisatında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Bunların dışında, üst kat komşunuzun su tesisat sisteminde de su kaçağı olabilir. Bu durumun en belirgin özelliği, sizin dairenizin tavanlarında rutubet oluşması veya su damlasıdır. Kırmadan su kaçağı tespiti için Hazel Tesisatile iletişime geçebilirsiniz. Firmamız akustik dinleme cihazı ile temiz su tesisatındaki su kaçaklarını, termal kamera ile kalorifer tesisatındaki su kaçaklarını ve kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borularında kameralı su kaçak tespiti işlemlerini yapmaktadır.

Bize Yazın & Yorumlar E-posta adresiniz görünmeyecek